Перше поселення в Північній Америці



408 років тому британці заснували перше поселення на території США


14 травня 1607 року британці на кораблях Лондонської компанії висадились на узбережжі Північної Америки і заснували перше постійне поселення форт Джеймс, назване на честь короля Якова І. Згодом воно переросло у місто Джеймстаун, який став столицею колонії Вірджинія на наступні 83 роки.
Колонія Вірджинія була заснована в 1585 році англійцем Волтером Релі, який за рік до цього отримав патент на освоєння земель Нового Світу. Вона була названа на честь королеви-діви Єлизавети І, яка ніколи не виходила заміж. Спроби створити у Вірджинії постійне поселення тривалий час зазнавали невдачі. У 1606 році король Яків I закріпив право на колонізацію Вірджинії за Лондонською акціонерною компанією. 9 грудня 1606 року три кораблі залишили Англію і 26 квітня 1607 роки прибули в Чесапікську затоку.
Пошуки безпечного місця для поселення зайняли більше двох тижнів, і 14 травня 1607 року англійці висадились на півострові за 40 миль від Атлантичного океану, де заснували укріплене поселення, форт Джеймс, яке очолила рада з 7 чоловік. Місцевість виявилась болотистою, з бідною рослинністю і невеликою річкою. Крім того, колоністи прибули занадто пізно, щоб посіяти і зібрати урожай. Нестача їжі та води, хвороби змусили капітана Крістофера Ньюпорта, який очолював експедицію, попливти 22 червня за провізією, ліками і новими поселенцями.
Повернувшись 8 жовтня, Ньюпорт із 104 колоністів живими застав лише 53 - решта загинули чи померли, а в колонії панував голод і канібалізм. У січні наступного року колоністам вдалось укласти тривалий мир із місцевими індіанцями, що дало можливість колоністам вижити. Проте голод був основним лихом Вірджинії - зиму 1609-10 років пережили лише 61 з 500 поселенців.
Весною 1610 року було призначено першого губернатора Вірджинії - Томаса Веста, лорда Де Ла Вера (в честь якого згодом було названо один зі штатів США); поступово налагоджувалось виробництво (посуд - перша продукція, що експортувалась з Америки до Європи), завдяки новоприбулим поселенцям з Англії, Німеччини та Польщі були засновані нові міста - Норфолк, Хемптон, в 1611 році - Енріко, в 1617 - Портсмут. Улітку 1619 року в Джеймстауні, як було перейменовано колишній форт Джеймс, вперше зібралась законодавча рада - Палата міщан, перший у Новому Світі демократично обраний орган влади.
У 1614 році вдалось зібрати перший вдалий урожай тютюну. Його популярність у Європі забезпечила основу економічного зростання Вірджинії. Це вимагало розширення території колонії, що привело до конфліктів з індіанськими племенами. В березні 1622 року вони напали на Джеймстаун і вбили 347 колоністів; в грудні в колонії спалахнула епідемія невідомої хвороби, а взимку її охопив голод. З моменту першої висадки загинуло 6040 із 7300 колоністів, що змусило в 1625 році короля Карла I ліквідувати патент Лондонської компанії і ввести у Вірджинії пряме управління.
Це не врятувало Джеймстаун від занепаду - в 1644 році місто було знову розграбоване індіанцями, в 1676 році - постраждало від пожежі. Після чергової пожежі в 1698 році столицю колонії було перенесено у сусіднє місто Вільямсбург. В 1750 році з Джеймстауна виїхали останні жителі.

Немає коментарів:

Дописати коментар